Uzależnienie XXI wieku

0
357
Źródło: www.pixabay.com Licencja: CCO

O tym, że możemy uzależnić się od alkoholu, narkotyków czy nawet zakupów, wiedzą wszyscy. Ale czy można uzależnić się od porządku?

Zwykle zaczynamy swój dzień od wzięcia prysznica i tzw. doprowadzenia siebie do porządku. Nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy pójść do pracy z nieumytymi zębami albo w nieuprasowanej koszuli. Przez ostatnie lata wzrosła też sprzedaż różnorodnych środków czyszczących, co świadczy o tym, że porządek w naszym najbliższym otoczeniu stał się dla nas bardzo ważny.

Rośnie również sprzedaż kosmetyków. Rynek kosmetyczny w Polsce znajduje się obecnie w fazie rozwoju. Według danych firmy badawczej PMR opublikowanych w raporcie z marca 2013 r., zanotował wzrost o 2 proc. i osiągnął wartość ok. 20 mld zł, a do końca 2016 r. wartość ta ma wzrosnąć o ok. 15 proc. do 23 mld zł.

Najczęściej klientami sklepów handlowych wyspecjalizowanych w sprzedaży różnorodnych kosmetyków są kobiety w wieku od 15 do 60 lat. Badania firmy PMR Research wskazują, że najpopularniejsze są produkty do higieny ciała oraz te w promocyjnych cenach. Niewielu klientów zwraca uwagę na skład kupowanych artkułów, kierując się najczęściej ceną, zapachem, czy wyglądem. Doskonale zdają sobie z tego sprawę marketingowcy, którym zależy przede wszystkim na wysokiej sprzedaży ich produktów, a nie zdrowiu konsumentów i skutecznie namawiają nas do zakupu rzeczy, które często nawet nie są nam potrzebne.

Tymczasem, jak dowodzą psychologowie, produkty zarówno naturalne, jak i te z wysoką zawartością sztucznych składników, mogą szkodzić zdrowiu w przypadku ich niekontrolowanego wykorzystania. Eksperci twierdzą, że najczęściej problem z uzależnieniem mają osoby, które chcą zmienić świat na lepszy, ale nie wiedzą od czego trzeba zacząć. Jak mówił Rumi: „Wczoraj byłem bystry i chciałem zmieniać świat. Dzisiaj jestem mądry, zmieniam siebie”. Może warto pójść za jego radą.

Odpowiadając na pytanie, czy nadmierna dbałość o porządek jest uzależnieniem obecnego stulecia, warto zauważyć, że wszyscy w mniejszym lub większym stopniu zależymy od porządku.

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ