Co zrobić by żyć jak w Norwegii?

0
823
Ub66 via Foter.com / CC BY-NC-ND

Kraina fiordów już po raz piąty, zajęła pierwsze miejsce w rankingu najlepszych państw do życia, przygotowanym przez Instytut Legatum. Wyniki badania wskazują, że najszczęśliwszymi ludźmi są mieszkańcy państw skandynawskich. Dlaczego właśnie im żyje się tak dobrze?

97 proc. powierzchni Norwegii zajmują lasy, góry i akweny wodne. Sąsiedztwo dzikiej przyrody i pozytywny stosunek do niej mieszkańców kraju to główne czynniki, które zapewniły Norwegii palmę zwycięstwa w badaniu Instytutu Legatum. Norwegowie „otoczeni” z każdej strony nieskazitelną i dziewiczą przyrodą mieli bowiem dwa wyjścia: pokonać przyrodę albo zamieszkać z nią w zgodzie. Wybrali tę drugą opcję, stając się jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie.

Dla mieszkańców Norwegii przyroda to ważny element życia. Takie podejście towarzyszyło Norwegom przez wieki i dzięki temu udało się im zachować niezwykłość otaczającego ich krajobrazu, pozostawiając go bez zbytniej industrialnej ingerencji. Nawet dziś może dziwić pewna uległość Norwegów, względem niektórych zjawisk przyrody. Zimą na przykład część górskich dróg jest zamykana. Nie walczy się tam z nadmiarem śniegu, tylko spokojnie czeka aż stopnieje wiosną. Przeniesienie takich rozwiązań do Polski wydaje się być pomysłem niemożliwym lub co najmniej karkołomnym do zrealizowania.

Źriódło - Pixabay.com Licenzja CCO
Źriódło – Pixabay.com
Licenzja CCO

Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym moglibyśmy być jak Skandynawowie:

  • Przede wszystkim potrzebna jest wysoka świadomość i zrozumienie faktu, że natura obdarzyła człowieka swoim bogactwem, które powinien on właściwie wykorzystywać i szanować.
  • Norwegia we własnym zakresie chce zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. Norweskie władze liczą, że uda się im to zrobić do 2020 r. My też mamy taką możliwość. Wystarczy, że zamiast samochodu do pracy, czy na uczelnię pojedziemy Eko Busem lub trolejbusem.
  • Utylizować można nie tylko posegregowane uprzednio śmieci, ale także sprzęt elektryczny i elektroniczny. Norwegia jest pierwszym krajem, który zaczął przetwarzać tego typu odpady.

Za swój szacunek dla przyrody Norwegowie zostali nagrodzeni. W 1969 r. na norweskich wodach Morza Północnego odkryto bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. W 1971 r. rozpoczęła się eksploatacja pierwszego złoża Ekofisk, a po nim kolejnych. Stopniowo zamożność kraju stawała się coraz bardziej odczuwalna dla wszystkich mieszkańców. Z czasem postanowili oni nie zużywać swoich bogactw na bieżącą konsumpcję, lecz czerpane dzięki nim zyski przeznaczyć na inwestycje zapewniające lepszą przyszłość następnym pokoleniom.

W 1990 r. władze powołały specjalny fundusz, który gromadzi in inwestuje zyski z wydobycia i sprzedaży ropy naftowej oraz gazu. Dodatkowo w 2001 r. wprowadzono zasadę, że przychody ze sprzedaży ropy i gazu prawie w całości będą zasilały fundusz, a do budżetu w danym roku trafiać będzie nie więcej niż 4 proc. jego wartości. Środki z tego funduszu mają posłużyć na wypłatę emerytur i zapewnienie opieki socjalnej mieszkańcom, kiedy zasoby bogactw naturalnych się skończą.

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ