Hongkong zdelegalizował handel kością słoniową

1
408
https://pixabay.com, licencja CC0

Jak donosi agencja WWF, Hongkong zdelegalizował handel kością słoniową. Znajdujący się na wschodnim wybrzeżu region Chin był uważany za największy na świecie rynek detalicznej sprzedaży kości słoniowej.

elephant-800326_960_720
https://pixabay.com, licencja CC0

– To bardzo ważny krok, żeby ograniczyć nielegalny handel kością słoniową  w Hongkongu. Aż 90% z obracanych w Chinach ciosów słonia trafia do odbiorców z kontynentalnych części Chin. Szacuje się, że 30 tysięcy słoni ginie w przeciągu roku – powiedział nam Paweł Średziński, rzecznik prasowy WWF Polska.

Słoń afrykański zamieszkuje 97 krajów i jest największym zwierzęciem lądowym na świecie. Utrata siedlisk, konflikt z ludźmi, nielegalne zabijanie słoni dla mięsa, a także gwałtowny wzrost zorganizowania nielegalnych polowań w celu pozyskania kości słoniowej, przyczyniają się do zmniejszenia szans na przetrwanie tego gatunku. Ekologiczne konsekwencje spadku liczebności słoni mogą spowodować wyginięcie innych zależnych od nich gatunków. Słoń afrykański jest objęty ochroną zgodnie z konwencją ONZ o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Zgodnie z tą konwencją wszelkie formy międzynarodowego handlu słoniami oraz ich częściami i produktami pochodnymi zostały zakazane.

W Polsce Oświadczenie rządowe o ratyfikacji Konwencji CITES oraz tekst Konwencji zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 kwietnia 1991 roku. (Dz.U. z 1991 r. Nr 27 poz. 112 i 113). Na jego mocy wywóz lub wwóz do Polski oraz handel kością słoniową jest możliwy jedynie po spełnieniu określonych warunków i uzyskaniu zezwolenia od Ministra Środowiska. Wydawane są one jednak bardzo rzadko, w wyjątkowych okolicznościach. Inaczej wygląda sprawa okazów pozyskanych przed 1947 rokiem i definiowanych jako przetworzony okaz. Posiadanie i zbywanie takich przedmiotów po okazaniu zaświadczeń jest możliwe. W Polsce za nielegalny handel wyrobami z kości słoniowej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Jednak liczba nielegalnych polowań zwiększyła się. Silnie uzbrojone i dobrze zorganizowane grupy zabijają zwierzęta dla zdobycia kości słoniowej.

W 2015 roku z opublikowanego przez WWF Hongkong raportu wynika, że istnieją błędy w przepisach, które ułatwiają przedsiębiorcom przemyt nielegalnej kości słoniowej.

W ubiegłym roku ofiarą kłusowników padło ponad 32 000 tys. słoni. Łowcy stosują brutalne taktyki by schwytać zwierze. Wykorzystują stalowe wnyki i zatrute strzały. W takim wypadku słonie nie mają szansy na ucieczkę. Kłusownicy rozcinają głowę, by dostać się do podstawy kłów, dzięki czemu nie tracą ani grama kości słoniowej. Zwierzęta pozostawiane są półżywe i tak powoli zdychają.

Wyroby z kości słoniowej to przede wszystkim: biżuteria, rzeźby, sztućce, szachy, klawisze fortepianowe, pieczęcie i wiele innych drogocennych przedmiotów. Wartość tego surowca przekracza często 4000 zł za kilogram.

REDAKTOR PROWADZĄCY: Wojciech Bryk

rekrutacja

1 KOMENTARZ

  1. Na pewno? Szef rządu Hongkongu jakiś czas temu zapowiedział, że do tego doprowadzi ale do tej pory żadne działania nie zostały podjęte.
    Pozdrowienia z Hongkongu
    Błażej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ