Z tańcem w nowym roku

0
31
Zespół Tańca Ludowego tańczą chełmski taniec

Święta już skończyły się, ale nastrój został do tej pory, dzięki tancerzom. Stroje ludowe, niesamowita atmosfera, kapela, soliści, muzyka i tańce, jakie pozostał w duszy każdego widza. Zespół Tańca Ludowego kolejny raz pokazał, że taniec to sztuka, która nigdy nie przestaje podbijać serca.

14 lutego 2018 o 11 godzinie w Chatce Żaka odbył się Koncert Noworoczny Zespołu Tańca Ludowego UMCS. Już od 10 ludzie czekali pod salą widowiskową i z każdą minutą przychodziło ich coraz więcej. Wstęp był wolny i każdy kto chciał zobaczyć magię polskiego tańca ludowego, mógł zawitać na to wydarzenie.

Zespół Tańca Ludowego – historia i nagrody

Zespół Tańca Ludowego w Chatce Żaka. Krakowiak

Historia zespołu sięga 1953 roku, gdy zespól artystyczny został stworzony przez mgr Stanisława Leszczyńskiego i jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim Zespołem artystycznym UMCS. Od tego czasu w ansamblu tańczyło ponad 8000 studentów nie tylko z Polski, ale i z Ukrainy, Rosji, Białorusi. Dali około 9000 koncertów w Polsce i 6000 za granicą. Odwiedzili więcej niż 50 krajów na 5 kontynentach. Ten zespół jako pierwszy w 1974 był zaproszony do Stanów Zjednoczonych, a także 4-krotnie występował przed Papieżem Janem Pawłem II. O niektórych z nagród też warto przypomnieć:

 • Srebrna Kolia XXIV Światowego Festiwalu Folklorystycznego w Dijon (Francja 1969)
 • Nagroda europejska FVS za zasługi w upowszechnianiu folkloru, przyznana w 1973 r. po raz pierwszy polskiemu zespołowi
 • Złota Artemida na Festiwalu Folklorystycznym w Efezie (Turcja 1977)
 • Zespół jest laureatem nagrody imienia Oskara Kolberga „Za Zasługi dla Kultury Ludowej” (2001)

To nie wszystkie nagrody i odznaki, więcej można dowiedzieć na stronie Zespołu.

Sam początek

Sala widowiskowa była pełna już na pierwszej części koncertu. Niektórzy stali przez to, że wszystkie miejsca były zajęte. Koncert zaczął się od podziękowań Lecha Leszczyńskiego – choreografa i dyrektora artystycznego zespołu. Dwoje przedstawicieli zespołu, krótko powiedziało widzom o historii ansamblu i tym, co można będzie zobaczyć na scenie w trakcie następnych godzin. Na koncercie były przedstawione tańce i przyśpiewki z innych regionów Polski.

Tańce, które pokazują duszę Polski

Zespół Tańca Ludowego tańczą Polonez

Kiedy słyszymy o czymś takim jak „tańce ludowe”, najczęściej myślimy, że nie można tego nazwać ciekawym czy inspirującym wydarzeniem. Też tak myślałam to był mój błąd. Każde wystąpienie nie było podobne do drugiego. Przy dźwiękach skrzypiek i akordeonów tancerze pokazywali widzom folklor każdego z województw. Tańce Zespołu Ludowego były nie tylko zbiorem ruchów. W nich była swoista atmosfera i dusza. Oni pokazywali jaka była kiedyś Polska. Z jednej – wesoły kraj, w jakim panuje szczęście i spokój, z drugiej – ciężką historia z jej problemami i smutkiem. Oryginalne stroje ludowe też zagrały w tym swoją rolę.

Co było przedstawione:

 • Zespół Tańca Ludowego tańczą Mazur Mieszczan Żywieckichkujawiak z oberkiem
 • krakowia
 • tańce lubelskie
 • opoczyńskie
 • podlaskie
 • chełmskie
 • biłgorajskie
 • kaszubskie
 • warmińskie
 • Polonez
 • Mazur Mieszczan Żywieckich

Piosenki Folklorowe

Zespół Tańca Ludowego. Tańcerzy śpiwają piosenkę O śpiewach zespołu też warto przypomnieć. Dziewczyny i chłopcy podczas tańców zaśpiewali niemało pięknych ludowych piosenek. Także były występy, podczas których śpiewały dziewczyny z orkiestry. Niesamowite, piękne glosy, różny repertuar piosenek od prostych ludowych do kolęd. Mi, jako studentce z zagranicy naprawdę ciekawie było posłuchać, jak brzmi polska muzyka ludowa i czy jest duża jest różnica pomiędzy polskimi a ukraińskimi piosenkami. Odpowiedź: tak, ale niezbyt duża.

I na koniec

Zwieńczeniem koncertu stał wspólnie wykonany polonez „Bóg się Rodzi”, kolęda góralska „Kiej Owiecek” oraz „Cicha Noc”. Jako studentka z innego kraju bardzo się cieszyłam, że mogę zobaczyć ten koncert. Tańce, stroje, muzyka. Jak było już powiedziane, to wszystko sprawiło duże wrażenie nie tylko na mnie, ale i na innych widzach. I głośne brawa były tego dowodem.

Facebook:  Zespół Tańca Ludowego.

Więcej prac autora tutaj

 Gdzie znajduje się Chatka Żaka?

Zdjęcia: Anastasiya Kabanova

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ