Paliwo z glonów? Może już niedługo w Polsce

0
702
źródło: pixabay.com

Czy z glonów i okrzemek można wyprodukować paliwo? Prace nad tym rozpoczęły właśnie PKN Orlen i naukowcy z Olsztyna i Szczecina.

PKN Orlen we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Uniwersytetem Szczecińskim podjął się badań nad opracowaniem technologii produkcji biokomponentów z glonów olejowych i okrzemek bałtyckich. Z oleju powstałego z glonów można wytwarzać biopaliwa.

Na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku ma powstać stacja doświadczalna do hodowli glonów. Naukowcy z UWM stwierdzili, że do produkcji biooleju nadają się ścieki pochodzące z zakładów mleczarskich oczyszczane przez reaktory beztlenowe. Produkowane w ten sposób paliwo ma być tańsze oraz bardziej przyjazne dla środowiska z powodu braku obecności siarki. Do rozwoju organizmów wymagana jest obecność dwutlenku węgla, co w przyszłości może wpłynąć na ograniczenie wydzielania CO2 do atmosfery. W badaniach posłużono się glonami hodowanymi w bioreaktorach rurowych. Do rozwoju hodowli wymagana jest stała temperatura na poziomie 20-24 stopni Celsiusza oraz naświetlanie światłem białym.

Tomasz Strzałka

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ