Kolejny koncern rezygnuje z jaj od kur z chowu klatkowego

0
332
avlxyz via Foter.com / CC BY-NC-SA

Kolejna duża firma produkująca m.in. Milkę, Oreo, Prince Polo, decyduje się na zmianę strategii i składu produktów, tak by ograniczyć cierpienie zwierząt.

Światowy koncern Mondelez International idąc za przykładem takich firm, jak General Mills, Kellog, McDonald’s i Burger King, postanawia przejść z wykorzystywania w swoich produktach jaj od kur z chowu klatkowego, na te od kur z wolnego wybiegu.

W hodowli klatkowej kury trzymane są po cztery, pięć sztuk na niewielkiej powierzchni. Kurnik wygląda jak hala fabryczna, a klatki ze stłoczonymi ptakami ustawione są piętrowo, jedna na drugiej. Na takich fermach, z powodu dużej liczby zwierząt na małej przestrzeni praktykowane jest np. przycinanie im dziobów, co nie jest prawnie zakazane, a kury żyją maksymalnie 2 lata.

Photo credit: woodleywonderworks via Foter.com / CC BY
woodleywonderworks via Foter.com / CC BY

Najbardziej zbliżone do naturalnych są jaja od kur z wolnego wybiegu. Ptaki mają tam dostęp do sporych obszarów wokół ferm i świeżego powietrza, a dzięki warunkom zbliżonym jak najbardziej do naturalnych, ptaki mogą się prawidłowo rozwijać.

„Dzięki ambicji bycia światowym liderem w produkcji przekąsek, robimy wszystko, by nasza produkcja była zrównoważona i odpowiedzialna” – mówi Jonathan Horrel z Mondelez. Obecnie jaja od kur z wolnego wybiegu używane są do produkcji wszystkich czekolad sprzedawanych w Europie, a tak wykonane ciastka jak na razie trafiają do Belgii i Holandii. Firma zapowiada, że do 2050 roku już we wszystkich produkowanych przekąskach będą wykorzystywane lepszej jakości jaja.

Sam McDonald ogłaszając we wrześniu ubiegłego roku zmiany, rozpoczął poszukiwanie dostawców ponad 2 miliardów jaj, co stanowi 5 procent rocznej produkcji jaj w Stanach Zjednoczonych.

Wygląda na to, że zapotrzebowanie na jaja od kur z wolnego wybiegu wzrośnie za sprawą zainteresowania nimi dużych koncernów. Ta wiadomość na pewno ucieszy wszystkich obrońców praw zwierząt, a także zwykłych konsumentów jaj, bo jest szansa, że w najbliższej przyszłości cena od kur z wolnego wybiegu spadnie. Co za tym idzie, będzie można kupić jaja lepszej jakości w niższej cenie. Oby tak dalej.

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ