Muzyka Ekologiczna

0
721

Nowym trendem w ekologii jest muzyka ekologiczna. Bada ona relacje między muzyką a sposobem jej odbioru na środowisko akustyczne. Zadaniem muzyki ekologicznej jest pobudzenie człowieka do głębszej refleksji nad otoczeniem. Najważniejszym pojęciem w ekologii muzyki jest pejzaż dźwiękowy, czyli suma tego co się dzieje na danym terenie, w nasłuchiwanej przez nas przestrzeni akustycznej. Pojęcie to zostało sformułowane przez Raymonda Murraya Schafera w 1967 r.

Na początku na pejzaż składały się tylko odgłosy natury np. szum wiatru, płynący strumyk, czy też brzęczenie owadów. W późniejszym okresie, wraz z rozwojem cywilizacji, pojawiały się nowe dźwięki. Na wsiach były to np. odgłosy traktorów lub innych maszyn rolniczych, jednak mimo wszystko były to dźwięki sporadyczne. Jeszcze później w miastach zaczęły się pojawiać coraz bardziej uciążliwe i częste odgłosy wytwarzane przez maszyny fabryczne czy pojazdy. Z czasem stały się one niezdrowe dla ludzi, grożące utratą lub w najlepszym wypadku pogorszeniem słuchu. W wyniku narastającego hałasu otoczenia ludzie stracili wrażliwość dźwiękową.

Muzyka ekologiczna ma za zadanie pobudzić człowieka do refleksji, pomóc mu zrelaksować się w dzisiejszych czasach, gdzie nie ma czasu na zebranie własnych myśli, gdzie dominują hałas i odgłosy miasta. Może dzięki niej ludzie będą mogli powrócić do dawnych korzeni…

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ