Mmm..aż chcę się zjeść

0
746
owocy
Źródło https://pixabay.com Licencja CC0 Public Domain

Lubisz rysować, ale nie chcesz wykorzystywać farby? W nowoczesnej sztuce znalazło się coś dla ciebie: foodscapes – to idealny pomysł na ekologiczną sztukę.

Moje zainteresowanie foodscapem zaczęło się latem. Wtedy po raz pierwszy w Groningen Muzeum zobaczyłam te śliczne krajobrazy. Odebrało mi mowę. Po prostu stałam i patrzyłam się na nie z zachwytem. Zaczęłam się interesować się tym tematem i oto, co znalazłam.

Za prawdziwego ojca ekologicznej sztuki można uznać XVI – wiecznego włoskiego malarza, manierystę Arcimboldo Giuseppe. Na co dzień zajmował się on projektowaniem tkanin, ale prawdziwą sławę i uznanie zdobył na dworze Habsburgów, dzięki swym obrazom, uznawanym za dzieła niezwykłe, dziwaczne i zaskakujące odbiorcę, prowadzące z nim grę zmysłową i optyczną. Malarską specjalnością Giuseppe były ludzkie postacie, a zwłaszcza głowy złożone z elementów innych niż ludzkie – warzyw, owoców, kuchennych sprzętów, a nawet i fragmentów roślin. W zależności od rodzaju wykonywanego zawodu, profilu prowadzonej działalności i przy okazji cech charakteru, twarz każdej portretowanej osoby została namalowana z rzeczy, które ją najbardziej przypominały np. kucharz ze sztućców, a spersonifikowana zima z ogołoconych z liści drzew.

Z tego względu właśnie obrazy Arcimbolda znalazły się w tzw. gabinecie osobliwości Rudolfa II  Habsburga, pełniącym funkcję naukowego muzeum dzieł sztuki i eksponatów przyrodniczych. Najbardziej znanymi obrazami artysty są cykle „Pory Roku” oraz „Żywioły” malowane przez niego wielokrotnie. W XVIII wieku o pracach Arcimboldo nikt nie wspominał, a zainteresowanie nimi było małe. W XX wieku pod wpływem sztuki nowoczesnej, a szczególnie surrealizmu wzrosło zainteresowanie jego pracami.

Współcześnie wielu artystów stara się naśladować Arcimboldo, z tą jednak różnicą, że swe dzieła przygotowują oni nie przy pomocy malarskiego pędzla a w kuchni. Gotując bliskim z owoców i warzyw tworzą ciekawe kompozycje, które potem fotografują i zamieszczają w mediach społecznościowych.

Profesjonalnie tworzy zaś Carl Warner brytyjski surrealista, „malujący” swoje krajobrazy z warzyw, owoców, chleba i prawie wszystkich produktów spożywczych. Zdjęcia jego obrazów zachwycają cały świat. Najciekawsze jest jednak to, że nad obrazami Warnera nie pracuje on sam lecz cały zespól jego współpracowników. Na koniec Warner robi zdjęcia lub krótki filmiki swojego dzieła a potem prawdopodobnie zjada te wszystkie pyszne pejzaże.

Cieszcie się sztuką i jedzcie ekologicznie!

Tu możecie znaleźć słynne obrazy Giuseppe Arcimboldo

Tu możecie znaleźć pyszne krajobrazy Carla Warnera

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ