Człowiek kontrastów w CSK

0
24
Kortez podczas swojego koncertu w Lublinie.

Gdy na niego spojrzymy, widzimy dorosłego mężczyznę z czapką na głowie, w bluzie, szerszych spodniach i modnych, markowych butach. Wydaje nam się, że przyszedł na scenę prosto spod bloku, gdzie przed chwilą palił papierosa z kolegami. Jednak gdy zaczyna grać i słyszymy jego głos to wiemy, że jesteśmy na koncercie wyjątkowego artysty. Mowa tutaj o Łukaszu Federkiewiczu, który znany jest jako Kortez. 

14 listopada 2017 roku odbył się jego koncert w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Bilety na to wydarzenie sprzedały się w dwa dni po ogłoszeniu sprzedaży, a najlepsze miejsca zostały wykupione już po kilkunastu minutach. W dzień koncertu przed salą czekali w kolejkach ludzie, którzy nadal mieli nadzieję na bilety.

Kortez i jego niespotykana ścieżka kariery

Już jako mały chłopiec zakochał się w Chopinie. W gimnazjum zaczął pisać miniatury na fortepian. Miał podjąć studia na wydziale wokalnym w Krakowie, jednak spotkał miłość, podjął decyzję o ślubie, a później urodził mu się syn. Pracował jako ochroniarz w Biedronce, potem dostał pracę na budowie, jednak nigdy nie porzucił swoich marzeń o muzyce. W grudniu 2013 Kortez brał udział w precastingu do „Must Be the Music. Tylko muzyka” w Rzeszowie, ale nie przeszedł go, otrzymując dwukrotnie „tak” i dwa razy „nie” od jury. To wtedy wypatrzył go szef Jazzboya. W kwietniu 2014 podpisał kontrakt płytowy, a w 2015 roku wydał swój pierwszy album pod tytułem „Bumerang”. Jego nakład przekroczył 90 tys. egzemplarzy i zdobył Fryderyka za debiut roku. Koncert w Lublinie był promocją jego nowej płyty „Mój dom”, która pojawiła się na półkach 11 dni przed tym wydarzeniem.

Każda płyta to inna historia

Każdy album Korteza opowiada o innym etapie w jego życiu. „Bumerang” to zbiór opowiadań z jednego z najgorszych momentów, gdy czuł niemoc, wściekłość, frustrację i ból. W tym albumie można odszukać nadzieję na zmianę, na to, że wszystko się naprawi. Płyta „Mój dom” jest już zbiorem wspomnień, pewną akceptacją tego, co miało miejsce, pogodzeniem się. Na koncercie Kortez zagrał mieszankę utworów z tych dwóch albumów. Choć nowa płyta artysty pojawiła się na półkach sklepów zaledwie kilkanaście dni przed koncertem w Lublinie, wiele osób śpiewało nowe piosenki razem z nim. Największe emocje wzbudzały utwory „Zostań” oraz „Od dawna już wiem”, które są jednymi z najbardziej wzruszających utworów tego artysty.

płyta Korteza "Mój dom"

Cała sala skąpana była w ciemnościach, powoli zaczęły pojawiać się słupy światła

Na scenę wszedł ubrany w wygodną bluzę, na głowie miał czapkę z daszkiem, jego twarz była ledwie zauważalna. Oprócz niego pojawiło się także dwóch muzyków. Kortez stanął i rzucił szybkie „Cześć”. Tymi słowami rozpoczął swój koncert w Lublinie. I tyle wystarczyło, by stworzyć magię na scenie.
Gdyby ktoś przypadkowo znalazł się na tym koncercie spodziewałby się prostych rymów, o tym jak trudno żyje się w bloku, jednak muzyka Korteza po prostu zachwyca. W jego utworach dostrzegamy niecodzienną refleksję, poruszające słowa i to, czego każdy z nas doświadcza – miłość, odrzucenie, samotność, lęk. Te wszystkie głębokie przesłania ubrane są w proste słowa. Kortez nie sili się na wymuszone, poetyckie porównania. Jego muzyka jest po prostu szczera. W akompaniamencie kilku instrumentów stworzył niepowtarzalną atmosferę.
Pojawiając się na scenie wzbudził poruszenie wśród widowni, wiele osób uśmiechnęło się i zaczęło klaskać. Cała sala była wypełniona po brzegi. W każdym kącie siedzieli ludzie na dostawionych krzesełkach, byle tylko uczestniczyć w tym wydarzeniu. Były tam osoby w każdym wieku, starsze i młode małżeństwa, przyjaciółki, pary. To ukazuje, że muzyka tego artysty trafia do każdego pokolenia.

Człowiek kontrastów w CSK. Kortez podczas swojego koncertu w Lublinie.
koncert,kortez,csk,lublin
Człowiek kontrastów w CSK. Kortez podczas swojego koncertu w Lublinie.
koncert,kortez,csk,lublin

Człowiek kontrastów w CSK. Kortez podczas swojego koncertu w Lublinie.

Nie pozostawił swoich fanów z niczym

Pomimo długiego koncertu Kortez zaśpiewał na bis aż trzy piosenki. Był to między innymi utwór „Ćma barowa”. Na pożegnanie artysta oprócz podziękowań powiedział, że można spotkać się z nim przed salą koncertową. Z tej możliwości skorzystało naprawdę wiele osób. Zjawił się po kilkunastu minutach oczekiwania. I choć bardzo tego nie lubi, bo wspominał o tym w wielu wywiadach, zrobił sobie zdjęcia z fanami, podpisywał płyty, rozmawiał i dziękował za każde miłe słowo. Każdy, kto się z nim spotkał mógł zobaczyć normalnego faceta, miłego i wdzięcznego za każdy komplement.

Źródła:
http://olis.onyx.pl

oficjalna strona Korteza

Fotografie:
Edyta Szewczyk,Kinga Reutt

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ