Koci zabójca pod naszym dachem

0
688
pixabay.com

Każdy kot domowy posiada cechy drapieżnika, a kwestia polowania nie jest zależna od intensywności karmienia.

Okazuje się, że nasi domowi pupile wychodząc na zewnątrz mogą wyrządzić niemałą szkodę w środowisku przyrodniczym. Polując na zwierzęta, zmniejszają bioróżnorodność gatunkową. W USA przeciętny kot zabija rocznie 24 gryzonie, 15 ptaków i 17 jaszczurek. Jeszcze większy problem dotyczy Nowej Zelandii, gdzie koty były bezpośrednim sprawcą wyginięcia łazików. Nadal zagrażają tamtejszej faunie, zwłaszcza ptakom z gatunku kiwi i pingwinom małym. Szacuje się, że śmierć 40% wszystkich ptaków spowodowana jest drapieżną naturą kotów i instynktem łowieckim. Zabijanie nie jest przyczyną spełniania funkcji ogniwa w łańcuchu pokarmowym, a zwykłą kocią zabawą społeczną. Eksperyment dotyczący polowań u kota domowego udowodnił, że zachowanie nie jest bezpośrednio powiązane  z uczuciem głodu u kotów. Najedzone osobniki dłużej bawiły się swoimi ofiarami, ale nie unikały polowań.

Mylące jest uznawanie, że tego problemu nie da się kontrolować. W Polsce trwa obecnie okres lęgowy ptactwa, co wiąże się ze szczególnym zagrożeniem ze strony kotów i pośrednio również przez ludzi. Amerykańscy naukowcy z Wisconsin Bird Conservation Initiative proponują działania zapobiegające negatywnemu oddziaływaniu kotów na inne zwierzęta. Podstawową zasada, którą powinni kierować się wszyscy posiadacze kocich pupili, jest niewypuszczanie ich na wolny wybieg, gdzie nie monitorujemy ich zachowania.

Polski przyrodnik i dziennikarz Adam Wajrak opublikował na swoim profilu na Facebook’u nawołujący komunikat: „Bądźcie odpowiedzialni za swoje zwierzęta! Co z tego, że polowanie jest w ich naturze skoro dokarmiane mają gigantyczną przewagę nad dzikimi zwierzakami. Puszczanie ich, szczególnie w okresie lęgowym, jest tym samy co puszczanie psów, które też polowanie mają w naturze, do lasu!”

Wiadomo, że koty chadzają własnymi ścieżkami, jednak zachowujmy ich domowy charakter w sezonie wiosennym i letnim.

Hanna Krzyżyńska

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ