Książka do filtrowania wody!

0
401
Źriódło – Pixabay.com Licenzja CCO

Wydawałoby się, że książki służą nam od pokoleń do przekazywania wiedzy czy rozwoju wyobraźni. Teraz do ich funkcji dołączyła możliwość filtrowania wody przez strony „The Drinkable Book”. Wszystko dzięki wynalazkowi dr Terie Dankovich z Uniwersytetu w Pittsburgu (USA).

Filtrowanie niezdatnej do picia wody jest możliwe przez zastosowanie nanocząsteczek srebra, które pokrywają strony „Książki do picia”. W ten sposób oczyścić można nawet bardzo zanieczyszczoną wodę z bakterii i innych mikroorganizmów. Sposób działania jest bardzo prosty. Jony cząsteczek mają ładunek dodatni, a bakterii w wodzie ujemny, więc w czasie filtrowania przyciągają się, co w rezultacie prowadzi do obumierania wszystkich niechcianych wirusów. Wykorzystanie książki jest także bardzo wydajne, gdyż jedna strona wystarcza na przefiltrowanie około 100 l wody.

Książka składa się z 24 stron i podobno wystarcza na 4 lata użytkowania. Kartki są podzielone na dwa kwadraty, które z łatwością można wyrwać. Nie są to puste strony, znajduje się na nich tekst z instrukcją obsługi w dwóch różnych językach.

Czemu służą takie książki w czasach, gdy wodę mamy prosto z kranu? Tak naprawdę zostały stworzone z myślą o krajach, gdzie problem braku dostępu do wody pitnej jest codziennością – Ghana, Kenia czy Indie. Organizacja WATERisLIFE prowadzi już kampanie w tych państwach z nadzieją, że w przyszłości zmniejszy się liczba zatrutych dorosłych i dzieci.

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ