Grupa Fotografów Lubelskich – przygoda z fotografią

0
32
Grupa Fotografów Lubelskich
Prezentacja akcesoriów oświetleniowych

Grupa Fotografów Lubelskich rozpoczęła kolejną edycję warsztatów fotograficznych dla osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią.

Organizacja

Grupa Fotografów Lubelskich (GFL) to studencka grupa działająca przy Wydziale Artystycznym UMCS, zrzeszająca licealistów, studentów, absolwentów, czy amatorów pasjonujących się fotografią.

Grupa Fotografów Lubelskich
Grupa Fotografów Lubelskich

Grupa Fotografów Lubelskich działa od 2005 roku organizując plenery, castingi, akcje społeczne i charytatywne. Celem jest rozwój warsztatu fotograficznego i poszerzanie wiadomości w tym zakresie. Członkom grupy zależy na popularyzowaniu dziedziny sztuki, jaką jest fotografia, wśród społeczności studenckiej oraz mieszkańców Lublina.

Zimowa edycja warsztatów

Pierwsza edycja tegorocznych warsztatów fotograficznych Grupy Fotografów Lubelskich przeznaczonych dla osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią odbyła się 5 grudnia 2017 roku, kolejna 12 grudnia 2017 roku w Akademickim Centrum Kultury Chatka Żaka przy ulicy Idziego Radziszewskiego 16 w Lublinie.

Każdego dnia odbywały się zajęcia w dwóch grupach godzinowych, 16:00 – 19:0019:00 – 22:00. Udział w warsztatach mógł wziąć każdy, kto interesuje się fotografią i chce poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Po uprzednim zgłoszeniu się na listę, wstęp był bezpłatny.

Program

Warsztaty ukierunkowane były na fotografię typowo studyjną i obejmowały zagadnienia dotyczące pracy i akcesoriów znajdujących się w studio. Projekt zakładał wykłady, zajęcia praktyczne oraz realizację indywidualnej oraz grupowej sesji zdjęciowej. Warsztaty kierowane były do pasjonatów fotografii i sztuki, którzy chcą nauczyć się licznych technik, obejrzeć wystawy fotograficzne i spotkać się ze znanymi osobami związanymi z fotografią. Całość warsztatów składała się z dwóch części, teoretycznej oraz praktycznej.

Część teoretyczna

Pierwsza część dotyczyła prezentacji i omówienia wszystkich istotnych elementów sprzętu fotograficznego znajdującego się w studio. Piotr Bielecki, organizator warsztatów i członek GFLu, wyjaśniał funkcje poszczególnych akcesoriów oraz zaprezentował montaż sprzętu fotograficznego. Jacek Lewandowski, współorganizator warsztatów, zademonstrował jak powinno wyglądać prawidłowe ustawianie świateł głównych, dobieranie modyfikatorów oraz kierowanie światłem. W swojej części skupił się również na istotniej kwestii, jaką jest praca z modelem tak, aby efekt na zdjęciu był zadowalający.

Część praktyczna

Uczestnicy mieli okazję wykorzystać dostępny sprzęt podczas praktycznej części warsztatów. Ich zadaniem był zarówno montaż, jak i demontaż statywów i lamp fotograficznych. Początkowo byli obserwowani i poprawiani przez prowadzących, aby później móc samodzielnie stworzyć fotografie za pomocą sofboxów, gridów, czy z użyciem blendy. Podczas pracy w trzyosobowych zespołach, każdy z uczestników miał szansę stać się kolejno fotografem, asystentem fotografa, a także modelem. Dzięki takiemu systemowi każdy mógł maksymalnie zaangażować się w tworzenie fotografii studyjnych.

Założenia organizatorów

Celem warsztatów było zdobycie umiejętności świadomego posługiwania się technikami fotograficznymi oraz przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu pracy ze sprzętem studyjnym, ustawianiem świateł oraz współpracy z modelem.

W ramach warsztatów uczestnicy mieli szansę stworzyć bądź rozbudować swoje portfolio. Praca w programach graficznych była indywidualną kwestią uczestników. Na każdym etapie, w razie wątpliwości, mogli skonsultować się z prowadzącymi warsztaty.

Organizatorom zależało, aby w trakcie trwania warsztatów każdy z uczestników mógł pracować zarówno indywidualnie, jak i w grupie. Istotą pracy było, aby biorący udział spróbowali swoich sił w wielu sytuacjach.

Kolejne edycje

Niewykluczone, że organizatorzy rozpoczną kolejne serie warsztatów sezonowych z podziałem na grupy początkujące i zaawansowane tak, aby uczestnicy mieli możliwość spróbowania swoich sił zarówno w studyjnych, jak i plenerowych sesjach zdjęciowych.

Grupa Fotografów Lubelskich w roku 2018 planuje nowe warsztaty i wydarzenia. W najbliższych tygodniach organizatorzy rozpoczną zapisy do kolejnego projektu, który obejmie dwutygodniowe warsztaty, wykłady, spotkania z ważnymi osobistościami w świecie fotografii oraz praktyki fotograficzne.

Grupa Fotografów Lubelskich

W ramach swojej działalności Grupa Fotografów Lubelskich prowadzi warsztaty fotograficzne obejmujące zakres: portretów, sesji beauty czy fashion, sesje stylizowane oraz glamour. W trakcie 2017 roku Grupa Fotografów Lubelskich zorganizowała X Lubelskie Dni Fotografii oraz trzykrotnie udało się zrealizować plener fotograficzny „700 kształtów Lublina”. Równie ważnym wydarzeniem wpisanym w kalendarz działań Grupy Fotografów Lubelskich jest Noc Fotografii, na którym członkowie grupy prezentowali swoją działalność fotograficzną w ramach Nocy Kultury.

Realizacje tych i innych projektów Grupy Fotografów Lubelskich można obserwować na ich stronie na Facebooku.

 

 

Dokumentacja fotograficzna: Agata Grabałowska

Źródła: https://web.facebook.com/GFLublin/

http://www.umcs.pl/pl/grupa-fotografow-lubelskich,3877.htm

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ