Parczew: bieg „Tropem Wilczym” ku historii

0
7

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się w niedzielę 4 marca 2018 r. Już po raz 4 Parczew wziął udział w ogólnopolskim wydarzeniu, które organizowane jest równocześnie w kilkudziesięciu krajach. Ideą projektu jest oddanie hołdu Żołnierzom wyklętym oraz edukacja na temat polskiego podziemia zbrojnego działającego na obszarze przedwojennej Polski w latach 1944-1963.

 

W tym roku ponad 70.000 biegaczy z ponad 330 miast z Polski i świata oddało hołd bohaterom. W samym Parczewie było to ok. 300 uczestników. Jak przekonują organizatorzy biegu, z roku na rok zainteresowanie stale rośnie. Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy tylko przesłać formularz zgłoszeniowy.

O godz. 13:00 przy Urzędzie Miejskim w Parczewie zebrani odśpiewali hymn Polski po to aby przypomnieć sobie cel i sens sportowych zmagań.

O odpowiednie przygotowanie fizyczne zadbała Anna Janczewska, która poprowadziła rozgrzewkę uczestników. W międzyczasie głos zabrali organizatorzy m.in Wojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk oraz Burmistrz Parczewa Paweł Kędracki.

Biegi odbyły się na trzech dystansach: 750 metrów dla uczniów szkół podstawowych, 1963 metry (dystans symbolizuje datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego) oraz 5000 metrów. Uczestnik wyznaczonych tras wytrwale i z zaangażowaniem dążył do finiszu.

Nie bez powodu. Każdy z uczestników biegu, który zameldował się na linii mety witany był owacjami jednak głównym motywatorem był pamiątkowy medal.  Biegi  z pewnością nie były końcem atrakcji dla tak licznie przybyłych biegaczy. Po krótkim odpoczynku uczestnicy dostali gorącą i smakowitą grochówkę oraz zimne i gorące napoje.

Dodatkową atrakcją dla uczestników oraz całych rodzin był występ zespołu „Defekt” ze szkoły nr. 3 w Parczewie, który zaprezentował repertuar współczesnej piosenki patriotycznej.

Całość imprezy zakończyło wręczenie nagród przez Burmistrza Parczewa. Osoby, które w szczególny sposób wyróżniły się spośród uczestników otrzymały statuetki, wyróżnienia oraz wiele innych nagród w wielu kategoriach wiekowych. Najmłodszymi uczestnikami były przedszkolaki biegnące wraz z rodzicami, a najstarszy uczestnik biegów miał 68 lat.

Twórcy wydarzenia nie zapomnieli również o specjalnych wyróżnieniach dla rodzin startujących w biegu. Aż 14 rodzin wzięło udział w wydarzeniu co niesamowicie ucieszyło zespół organizujący wydarzenie.

Ponadto organizatorzy dla każdego członka biegu przygotowali koszulki z podobiznami Wyklętych. W zestawie 300 pakietów startowych znalazły się również wydawnictwa poświęcone Żołnierzom Wyklętym, przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Gmina Parczew, jako jeden z niewielu organizatorów lokalnych przekazała uczestnikom te pakiety nieodpłatnie.

Tropem Wilczym to wspaniała idea biegowa, która z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. Jest imprezą, która łączy Polaków bez względu na wiek. Organizatorzy dziękują wszystkim za wspólne bieganie z historią w tle.

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ