Orszak Trzech Króli siódmy raz przeszedł ulicami Lublina

0
67
Trzech Króli

Tysiące kolorowych koron na głowach, radośnie wybrzmiewające kolędy i Gwiazda Betlejemska, która zaprowadziła mędrców świata do Archikatedry Lubelskiej. Tak 6 stycznia Lublin uczcił jedno z najważniejszych świąt w roku-Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli był wielkim wydarzeniem, a jego organizacja rozpoczęła się już kilka miesięcy temu. Oprawę plastyczną barwnego korowodu przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie. W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się 250 wolontariuszy, m.in. członkowie Harcerskiego Korpusu Kadetów, Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo, uczniowie Collegium Gostynianium oraz 15 firm i instytucji, w tym Fundacja Orszaku Trzech Króli w Warszawie oraz Dyrekcja Zamku Lubelskiego.

,,Bóg jest dla wszystkich”

Pod takim hasłem ogłoszono tegoroczny Orszak Trzech Króli, który w sobotę przeszedł ulicami blisko 700 polskich miast i miejscowości, m.in. w Puławach, Zamościu i Chełmie. W Lublinie procesja wyruszyła z Placu Zamkowego o godzinie 12:00. Podczas uroczystości odbyła się zbiórka pieniędzy pt. ,,Mędrcy dla wschodu”, z której dochód został przeznaczony na wsparcie instytucji edukacyjnych i kulturalnych działających za wschodnią granicą Polski.

15 tys. koron i 7 tys. śpiewników

Na Placu Zamkowym już od godziny 10:00 trwały próby wokalne, a wolontariusze rozkładali na swoich stoiskach papierowe korony i śpiewniki przygotowane dla każdego, kto pojawił się w sobotę przy Zamku Lubelskim. Aktywiści zadbali także o gorącą kawę i herbatę dla uczestników wydarzenia. Z minuty na minutę na placu robiło się coraz tłoczniej.

Wyjątkowy dzień, wielkie święto przed nami! – tak chwilę po godzinie 11:00 uroczystość rozpoczęła Ewa Dados, dziennikarka Radia Lublin.  – Jeszcze nie pamiętam żebyśmy mieli tak piękną pogodę, dzisiaj Bóg pobłogosławił ciepłem! – dodał ks. Krzysztof Kralka, po czym wraz z chórem rozpoczął koncert pt. ,,Razem za Jezusem’’, do którego aktywnie zachęcał zgromadzony tłum. Ewa Dados zapraszała najmłodszych do podejścia na schody zamkowe by wraz z zespołem wspólnie śpiewali kolędy. – Jestem tutaj już czwarty rok z rzędu, mój syn jest niepełnosprawny. Uwielbia przychodzić na koncerty, wtedy bawi się, tańczy i śpiewa,  zawsze chce stać jak najbliżej sceny. To wszystko ma bardzo pozytywną energię i ludzie przez wspólne kolędowanie jednoczą się – mówi Pani Beata, mama Tomka.

,,Nad  mieszkańcami krainy zmroku zabłysło światło, którym jest Chrystus Pan”

Po przywitaniu biskup Józef Wróbel udał się po schodach w górę do ustawionej ,,bramy Zamku’’. W tym samym czasie uczniowie Liceum Muzycznego grali na werblach. Kapłan przeprowadził dialog z mędrcami. Po uroczystym otwarciu bram oraz  przejściu przez nie ubranych w kolorowe szaty Trzech Królów, zgromadzeni powitali ich kolędą pt. ,,Mędrcy świata’’. W tle unosił się kilkumetrowy Czwarty Król podnoszony przy pomocy dźwigu, ubrany w niebiesko-czerwony strój. W rolę Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielili się: Assef Salloom, pochodzący z Syrii, ks. Francis z Indonezji oraz ks. Abui Abraham z Nigerii.

Tuż po odśpiewanej kolędzie wygłoszono katechezę oraz odczytano fragment Ewangelii wg św. Mateusza z podziałem na role. – Za chwilę zapalimy i podniesiemy kadzielnicę. Jej dym jest symbolem modlitwy i oddaniem czci Bogu – powiedział ks. Krzysztof Kralka. Następnie odmówił ,,Modlitwę w niebezpieczeństwie’’, po czym nastąpiło uniesienie wysokiej na ponad dwa metry kadzielnicy, z której wydobył się dym.

Ulicami miasta w stronę Archikatedry Lubelskiej

Chrześcijaństwo to nie nudne nabożeństwa, ale radość wyśpiewana ustami i bijącym sercem – tymi słowami do wiernych zwrócił się biskup Józef Wróbel. Przed godziną 12:00 zaczął formować się Orszak Trzech Króli, który miał następujący układ: werbliści, Gwiazda Betlejemska, Goście, dzieci niosące dary (szkatułki), uczniowie Liceum Plastycznego niosący sztandary, platformy z Królami, dwa duże sztandary, następnie zgromadzeni wierni. Uroczysty orszak z pieśnią na ustach przeszedł ul.Kowalską, Świętoduską, Krakowskim Przedmieściem i Królewską, które na czas trwania procesji zostały zamknięte.

Tradycyjnie na balkonie Cukierni Chmielewski stał Król Herod z którym spotkali się Trzej Królowie, następnie mędrcy udali się w stronę świątyni. Po dotarciu do celu, na schodach Archikatedry Lubelskiej ustawione były feretrony tworzące bramę anielską. Biskup Józef Wróbel, wraz ze zgromadzonymi odmówił modlitwę. Feretrony wprowadziły Mędrców do katedry, gdzie przy uroczyście otwartym domu świętej rodziny uczynili pokłon i na kolanach ofiarowali kadzidło, złoto i mirrę Dzieciątku Jezus.

Po złożonym hołdzie o godzinie 13:00 rozpoczęła się msza święta, której przewodził arcybiskup Stanisław Budzik. Po zakończeniu nabożeństwa i błogosławieństwie końcowym nastąpiły podziękowania w stronę zaangażowanych w organizację Orszaku Trzech Króli. Pobłogosławiono także kredy, kadzidła oraz ciasteczka, przygotowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Lublinie oraz Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie. O godzinie 14:10 wystąpił archidiecezjalny chór Pueri Cantores Lublinenses oraz Akademia Talentów pod kierownictwem Anety Dąbskiej. Gościnnie wystąpiły też młode lubelskie talenty. Monika Kowalczyk, Elżbieta Wolińska, Dawid Modrzejewski i Łukasz Jemioła po raz kolejny tego dnia odśpiewali tradycyjne polskie kolędy i pastorałki.

W niedzielę, 7 stycznia o  godzinie 15:00 w Archikatedrze Lubelskiej, dla uczestników Orszaku wystąpił Zespół Muzyki, dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej.

 

Autor zdjęć i filmu: Karolina Karpiuk

Więcej artykułów Karoliny Karpiuk z Dziennikarstwa Internetowego znajdziesz tutaj.

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ