Kultura JDM – miłość do motoryzacji kraju Kwitnącej Wiśni

0
27

Co przyciąga fanów na zloty samochodów? Odpowiedź jest prosta – samochody, nowe, stare, klasyczne czy całkiem inne niż wszystkie. Coraz większą popularnością cieszą się japońskie auta. Jak mówią fani, są to ikony motoryzacji, proste i niezawodne. Te cechy powodują, że liczba osób interesująca się klasycznymi japońskimi autami jest coraz większa. Dlatego na zlotach JDM jest coraz więcej ludzi. HISTORIA

W latach ’80 i ’90 m.in w Japonii było bardzo dużo śmiertelnych wypadków związanych z nielegalnymi wyścigami. Ilość tych wypadków była spowodowana tym, iż większość produkowanych aut była tylnonapędowa, które nie miały dużej mocy jednak ceny były bardzo konkurencyjne w porównaniu np z niemieckimi samochodami. Kolejnym aspektem jest ukształtowanie terenu Japonii, czyli przełęcze górskie tzw. touge, co przyczyniło się do rozwoju kultury driftu. Przykładem jest honda civic w 6 generacji, wersja type R miała 160 km z silnikiem 1.6, była wówczas najmocniejszym wolnossącym silnikiem 1.6 na świecie – to właśnie ona jest ikoną JDM. Każdy z JDM kojarzy mangę i oparte na niej anime Intitial D, opowiada o wyścigach ulicznych a główny bohater jeździ 130 konną wersją toyoty corolli zwanej ae86 trueno tzw hachiroku – hachi to 8, a roku to 6 w języku Japońskim. Auto zasłynęło z tego, że jest bardzo lekkie i łatwo się nim kieruje, ale to właśnie dzięki mandze zyskał popularność.

MIŁOŚĆ DO JDM

Powstała kultura JDM, ludzie kochają ją za legendarne już auta. Jak to wygląda w samym kraju kwitnącej wiśni? Tam kult samochodowy jest ogromny, widać do np. po ogromnej ilości torów do ścigania oraz zlotów fanów. Jak mówią sami fani kochają te samochody za sportowy charakter, oraz za możliwość coraz to większych zmian. Japońskie auta nadają się świetnie do modyfikacji, nie tylk0o wyglądu zewnętrznego, ale także tzw. wnętrza jak np silnik. Ciągłe zmiany i tzw tuning to pasje osób kochających JDM.

ZLOTY FANÓW

Dzięki coraz większej popularności kultury JDM, w Polsce odbywa się dużo zlotów fanów tego trendu. Największa impreza odbywa się co roku w Opolu, jest to tzw OSAKA, która przyciąga rzesze zainteresowanych, impreza trwa 3 dni, podczas których fani pokazują sobie swoje samochody, chwalą się nimi i rozmawiają z innymi na ich temat. Dla ludzi uwielbiające te auta to najważniejsza impreza w roku, która odbywa się zazwyczaj we wrześniu każdego roku.

PLAN IMPREZY

Sobota:
14:00 – Otwarcie Bramy
16:00 – Rozpoczęcie Imprezy
16:00 – Wspólne Grillowanie
Od 16:00 do 17:30 – Zapisy na konkursy
Od 16:30 – Konkursy plenerowe
16:30 – Prezentacja aut + STREFA WAX & SHINE (do 19:00)
17:00 Zamknięcie Bramy
17:30 – Rozpoczęcie 1 części konkursów motoryzacyjnych
20:00 – Rozdanie 1 części nagród
24:00 – Zakończenie 1 Dnia

Niedziela:
09:00 – Otwarcie Bramy
09:00 – Śniadanie
10:00 – Zapisy na konkursy motoryzacyjne
11:00 – Rozpoczęcie 2 części Konkursów motoryzacyjnych
13:00 – Rozdanie 2 części nagród
14:00 – Pożegnanie uczestników oraz zakończenie zlotu

CENNIK

Samochód kierowca + pasażer = 60 zł
dodatkowy pasażer = 5 zł
Osoba bez auta = 5 zł (płacone przy bramie wjazdowej)

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ