Księżniczka Czardasza

0
11

4 lutego 2018r w Teatrze Muzycznym w Lublinie odbył się spektakl „Księżniczka Czardasza”. Był to spektakl wyjątkowy, ponieważ odbył się po raz setny. „Księżniczka Czardasza” jest w repertuarze Teatru Muzycznego w Lublinie od marca 2005 roku i niezmiennie cieszy się wielkim zainteresowaniem widzów. To zdecydowanie najlepsza operetka Emmericha (Imre) Kálmána, do której libretto zostało napisane przez Leo Steina i Bélę Jenbacha. Prapremiera „Księżniczki Czardasza” miała miejsce 13 listopada 1915 roku w Wiedniu na scenie Teatru Johana Strausa, polska premiera – 8 czerwca 1916 w Poznaniu, a w Lublinie pierwszy raz wystawił ją Teatr Muzyczny w Lublinie 5 marca 2005 roku.

O spektaklu:

„Księżniczka Czardasza” to jedna z najczęściej wystawianych operetek na światowych scenach muzycznych. Opowiada historie miłości księcia Edwina von Lipperta Weylersheimena i artystki variétés „Orpheum” Sylvy. Rodzina księcia jest przeciwna temu małżeństwu i planuje jego zaręczyny z kuzynką Stasi. Sylva dowiaduje się o tym i podstępem w towarzystwie Boniego, zjawia się na balu w pałacu księstwa Lippert Weylersheim. Udaje żonę Boniego i z łatwością zdobywa serca niedoszłych teściów. W kulminacyjnym momencie drugiego aktu wyjawia kim naprawdę jest. Trzeci akt przynosi sensacyjną wiadomość, że matka Edwina – Księżna Anhilda również była artystką variétés! W finale  mamy happy end z radośnie odśpiewanym przez wszystkich – „Bez miłości świat nic nie wart – kochaj mnie!”

W lubelskiej produkcji udział bierze 100 wykonawców (soliści, chór, balet, orkiestra):

Reżyseria: Artur Hoffman Kierownictwo muzyczne: Piotr Wujtewicz, Tomasz Chmiel, Choreografia: Grzegorz Kawalec, Scenografia i kostiumy: Ireneusz Salwa, Przygotowanie chóru: Zofia Bernatowicz.

Obsada dla terminu 4 lutego 2017, 18:00

Dyrygent: Tomasz Biernacki
Sylva: Dorota Szostak-Gąska
Edwin: Witold Matulka
Boni: Jarosław Cisowski
Feri: Patrycjusz Sokołowski
Stasi: Małgorzata Rapa
Rohnsdorf: Marcin Żychowski
Książę Leopold: Marian Josicz
Księżna Anhilda: Krystyna Szydłowska
Kisz: Paweł Stanisław Wrona
Aranka: Agnieszka Kurkówna
Ambasador: Kamil Pękala
Miksa: Tomasz Głębocki

Setny spektakl „Księżniczki Czardasza” 

To był wyjątkowy wieczór dla Teatru Muzycznego w Lublinie. Jak się okazało w tym dniu świętowany był również drugi jubileusz związany z artystką Krystyną Szydłowską, która z Teatrem związana jest od 1980 roku i obchodziła 40-lecie swojej pracy, a w „Księżniczce Czardasza” wciela się w postać księżnej Anhildy i jest po prostu rewelacyjna! Duet stworzony wspólnie z równie cudownym Marianem Josiczem jest rewelacyjny.

Księżniczka Czardasza
Księżniczka Czardasza

 

 

 

 

 

Kolejny sukces Księżniczki

Publiczność dopisała! Co więcej, była zachwycona występem. Widzowie oglądali spektakl z uwagą ale w tle można było wyłapać śmiech i radość panującą na sali. Artyści za swoje genialne show otrzymali gromkie brawa! Był to naprawdę wyjątkowy wieczór, który na pewno będzie miło wspominany. W finale  100 spektaklu „Księżniczki Czardasza” Teatru Muzycznego w Lublinie koleżanki i koledzy Krystyny Szydłowskiej do utworu „Bez miłości świat nic nie wart – kochaj mnie!” dodali jeszcze zwrotkę i refren, specjalnie na tę okoliczność odnoszącą się do jubilatki.

Czas trwania spektaklu: ok. 2 godziny 40 minut, z dwiema przerwami. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu należy kupić bilet online, bądź na miejscu.

 

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ