Finał WOŚP już za nami. Byliśmy na Placu Defilad w Warszawie

0
32
Pałac Kultury i Nauki w trakcie finału WOŚP

WOŚP w Warszawie przyciągnał tłumy. W niedzielę 14 stycznia odbył się Wielki Finał. Wszyscy przyszli tu z jednego powodu – aby wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku  podczas samego finału udało się zebrać ponad 81 milionów złotych, czyli o 20 milionów złotych więcej niż rok temu.

W tym roku warszawski finał WOŚP odbył się na Placu Defilad. Na scenie wystąpiło 14 zespołów. Koncerty rozpoczęły się o godzinie 14. Swoje koncerty zagrały m.in. WilkiComaMesajahPoparzeni Kawą Trzy czy Nocny Kochanek. Całe wydarzenie rozpoczęło się od wielkiego Biegu WOŚP. Inną atrakcją na, którą czekała większość osób było Światełko do nieba.

Na początek trochę historii WOŚP

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Powstała w 1993 roku – od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. W ciągu 25 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 830 mln złotych. 2 stycznia 2018 roku fundacja podała, że na dwa tygodnie przed 26. Finałem WOŚP w różnego rodzaju aukcjach i zbiórkach przekroczono próg miliona złotych.

A 26. Finał WOŚP w Warszawie zaczęliśmy od biegu Biegacze podczas Biegu WOŚP 2018

Jak co roku 5000 uczestników przebiegło 5 km ulicami centrum Warszawy, a za pieniądze uzyskane z pakietów startowych zostaną zakupione pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz materiały do nauki pierwszej pomocy.  W tym roku uczestnicy po raz kolejny biegli z hasłem „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”Była to już XII edycja maratonu.

Koncerty podczas Finału WOŚP

Równo o godzinie 14 występy muzyczne rozpoczął Brian Allan, szkocki muzyk, który brał udział w polskiej edycji programu Must Be The Music”.  Warszawski finał pożegnaliśmy natomiast występem zespołu Poparzeni Kawą Trzy.

Poniżej możecie zapoznać z całym muzycznym harmonogramem Finału WOŚP na Placu Defilad:

 • 14.00 – Brian Allan
 • 14.35 – PPNOU
 • 15.10 – Chorzy
 • 15.45 – Piotr Zioła
 • 16.20 – Proletaryat
 • 17.00 – Tadeusz Woźniak
 • 17.40 – Mesajah
 • 18.05 – Jelonek
 • 18.45 – Nocny Kochanek
 • 19.25 – Wilki
 • 20.00 – Światełko do Nieba
 • 20.10 – Coma
 • 20.40 – Kobranocka
 • 21.10 – Łąki Łan
 • 21.40 – Poparzeni Kawą Trzy
Zbiórka pieniędzy na Placu Defilad Wolontariusze podczas zbiórki dla WOŚP

Centrum Warszawy było otoczone wolonatariuszami, którzy mimo niskich temperatur cały dzień zbierali datki. Jeden z wolontariuszy powiedział nam nawet jakie widzi różnice względem poprzednich lat:

„To jest drugi rok z rzędu kiedy ludzie wrzucają coraz więcej pieniędzy i pozytywnie wypowiadają się na temat Wielkiej Orkiestry. Kiedyś ludzie dawali mniej i rzadziej. Czasami nawet nazywali nas złodziejami. Teraz jest tego mniej.”

Zbiórkę pieniędzy na terenie Placu Defilad organizowały również rózne organizacje. Na przykład jedną z największych atrakcji był diabelski młyn, za którego pomocą pieniądze zbierał Play. Inni organizowali różne ciekawe akcje np. karaoke albo różne zabawy z dziećmi:

Światełko do nieba

Wszyscy z niecierpliwością czekali na ten moment, tak samo jak na ogłoszenie ile udało się zebrać do tej pory. Równo o godzinie 20 wokół Pałacu Kultury i Nauki mogliśmy oglądać wspaniały pokaz sztucznych ogni. Światełko do nieba co roku towarzyszy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Poniżej możecie zobaczyć jak to wyglądało na żywo:

 

 

Podsumowanie

Podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 81 mln zł. Za zebrane pieniądze zostanie kupiony sprzęt do szpitali.  Celem tegorocznej edycji było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Kwota zadeklarowana podczas samego finału to ponad 81 milionów złotych, czyli o 20 milionów złotych więcej niż rok temu.

Zapytaliśmy również samych uczestników jak im się podoba tegoroczny finał:

Tutaj możecie zobaczyć jak pisałam o  warszawskim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na swoim blogu.

Polecam Wam także relacje z konkursu piekności, na którym była moja koleżanka.

Część zdjęć pochodzi ze strony dla mediów WOŚP. Nagranie Światełka do nieba i obrazek wyróżniający są autorskie.

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ