„Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusa Mozarta w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

0
29

    „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusa Mozarta w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Innowatorska i zmodernizowana odsłona nowego spojrzenia na opere w dzisiejszych czasach.

   Kapitalny spektakl, który warto zobaczyć na własne oczy. Jest to jedna z najnowszych sztuk, wystawianych przez Teatr Muzyczny. Cieszący się wielkim zainteresowaniem, młodzieży, jak i dorosłych. Reżyser Maria Sartova w swojej interpretacji przedstawienia łączy elementy dramaturgi z ekspresją. Kierownictwo muzyczne, zaś przejął Marcin Sompoliński, ukazał piękno klasyki oraz nowy świeży akcent muzyki operowej. Scenografią ułożył, Mariusz Napierała, nadając sztuce niezwykłego pazura, ukazał dynamiczny charakter przedstawienia. Kostiumy zaprojektowała Małgorzata Biegańska, dało to spójna całość interpretacji wystawiennictwa.

„Czarodziejski flet” jest to przedstawienie opowiadające o Królowej Nocy. Monarchini wysyła bohaterskiego młodzieńca Tamino, na ratunek swojej jednorodnej córki Paminy. Sarastro rządzącym w Świątyni Mądrości, kapłan Izydy i Ozyrysa. Uwięził Pamine, by uchronić ja, przed złymi naukami matki, odnośnie władzy nad światem. Sarastro miał nauczyć Pamine, dobrej władzy. Władczyni nie mogąc, pogodzić się z utratą córki, za wszelką cenę chciała ją odnaleźć. Cele Monarchini były czyste, lecz to nie zmieniło decyzji Sarastra, nie chciał wypuścić Księżniczki. Zrozpaczona Matka podarowała Tamino, „Czarodziejski flet”, miał on moc, która pozwalała na szybszą lokalizację, lecz osoba o złotym sercu, może tą magią się posługiwać. Tamino dostaję również zdjęcie córki Królowej Nocy. Wybraniec, zakochując się od pierwszego wejrzenia, ruszył na ratunek, by spełnić polecenie jego władczyni i swej miłości.

 

Teatr przedstawił, opowiadanie w sposób bardzo humorystycznym, komediowym. Pozwoliło to na bardzo łatwą zrozumiałość sztuki, która była wykonywana w języku niemieckim. Sztukę to zagrano pierwszy raz w Wiedniu w 1791 roku. Dwuaktowa opera w języku niemieckim, libretto wydał Emmanuel. Libretto opowiada historię szukania miłości Tamino do Paminy – córki Królowej Nocy. Książę, aby zdobyć rękę ukochanej, musi uratować Monarchinie od złowrogiego kapłana Sarastro. Miłość młodych przechodzi różne próby, które wymyśla sam Sarastro, aby zobaczyć, iż młodzieniec Tamino jest godny serca Paminy oraz władzy i fletu. W pierwszych próbach ma udowodnić, iż jego cele są czyste. Drugą próbą jest, próba milczenia. Trzecią jest wytrwałość. Młodzieniec poprzez swoją odwagę, oddane serce i szlachetność, dokonał tych prób, przechodząc je i zyskując, serce ukochanej Paminy. Królestwo i szczęście.

„Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusa Mozarta w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Główne role i obsada:

Tamino- zobaczymy i usłyszymy:Jakuba Gąskę lub Daniela Oleksego.
Królowa Nocy- Marta Książek/Aleksandra Resztik.
Pamina: Monika Buczkowska/Małgorzata Toczyska-Ludwig.
Sarastro gra: Patrycjusz Sokołowski.
Papageno to Arkadiusz Anyszka/Paweł Trojak.

Dyryguje- Marcin Sompoliński/Łukasz Sidoruk.
I Dama- Anna Barska.
II Dama- Dorota Szostak.
III Dama- Natalia Skipor/Małgorzata Kustosik.
I Chłopiec- Eliza Kierepka.
II Chłopiec- Julia Tadrzak.
III Chłopiec- Dorota Skałecka.
Monostatos- Michał Grabczuk.
Oficjant- Marcin Żychowski.
Kapłan I- Andrzej Gładysz.
Kapłan II- Andrzej Sar.
Kapłan III- Tomasz Głębocki.
Zbrojny I- Kamil Król Kamil Król.
Kapłan II- Daniil Isaiev.
Niewolnik I- Paweł Maciałek.
Niewolnik II- Artur Buczak.
Niewolnik III- Piotr Pecio.

Premiera spektaklu miała miejsce 14.10.2017. W Teatrze Muzycznym w Lublinie, na placu Marii Skłodowskiej-Curie 5, 20-029 Lublin. Bilety na operę sprzedały się w zdumiewającym szybkim tempie, dlatego też spektakl będzie odgrywany od daty premiery do końca kwietnia roku 2018. Co pozwoli by, chętni mogli wybrać, dogodny termin spektaklu. Najbliższe spektakle:

– 16-02-2018. Godzina 18:00.

-17-02-2018. Godzina 18:00.

-21-04-2018. Godzina 18:00.

Więcej informacji znajdziecie na stronie głównej Teatru Muzycznego w Lublinie tutaj.

Więcej tekstów z gatunku dziennikarstwo internetowe znajdziecie pod tym linkiem.

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ