Żaby i ropuchy też lubią podróżować. Pomożemy im w tym.

0
322
freeimages.com

Przełom marca i kwietnia to czas wiosennych wędrówek płazów. Jest to także okres wielkiego niebezpieczeństwa dla żab i ropuch. Co roku wiele z nich ginie pod kołami samochodów na ulicach wielu polskich miast. W tym roku w Lublinie odbędzie się akcja bezpiecznego przenoszenia zwierząt. Redakcja Lupa.org.pl zachęca wszystkich do wziącia w niej udziału.

Wiosną płazy instynktownie przenoszą się do najbliższych zbiorników wodnych, gdzie odbywają gody i spędzają lato. Te sezonowe wędrówki odbywają z powrotem dopiero jesienią.

W tym roku w tej wędrówce pomóc chce im lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka, które organizuje akcję ’’patrolowania’’ ul. Janowskiej na odcinku od wiaduktu kolejowego do ul. Żeglarskiej i ul. Lipskiej po jej zachodniej stronie (od strony Starego Gaju/torów kolejowych), gdzie płazy giną pod kołami samochodów najczęściej. Wolontariusze będą wyłapywać żaby i ropuchy zmierzające przez jezdnie do wody, a następnie przenosić je na drugą stronę ulicy i wypuszczać w pobliżu zbiorników wodnych.

Pomocy od ludzi zwierzęta te najczęściej potrzebują w ciepłe, wilgotne dni, w godzinach porannych i tuż przed zmierzchem. Mniejszą liczbę wędrujących płazów odnotowuje się w dni chłodniejsze. Żabia wędrówka trwa od 2 do 3 tygodni.

freerangestock.com
freerangestock.com

Towarzystwo dla Natury i Człowieka, które jest organizatorem akcji pomocy płazom zachęca by w wolnym czasie wybierać się na spacery w okolice ul. Janowskiej i w ich trakcie obserwować, czy wędrujące do wody płazy mają możliwość bezpiecznego dotarcia na drugą stronę ulicy. Potrzebne do tego będą jedynie plastikowe wiaderka lub inne pojemniki, gumowe rękawice i kamizelki odblaskowe – bezpieczeństwo ponad wszystko. Ulica Janowska jest bowiem dość ruchliwa, a samochody jeżdżą nią z dużą prędkością.

Pełnoletnie osoby chętne do pomocy płazom, proszone są o kontakt elektroniczny pod adresem towarzystwo@ekolublin.pl, przez profil FB należący do Towarzystwa dla Natury i Człowieka – facebook.com/tdnicz lub pod telefon 81-743-71-04. Tą drogą wolontariusze mogą zgłaszać dni i godziny, w których będą w stanie wziąć udział w akcji (czas optymalny to 8-10 rano oraz wieczorem od 17.30-19.30). Udostępniona zostanie im niewielka ilość rękawic, wiaderek oraz kamizelek i opasek odblaskowych. A przybliżony czas trwania akcji to 30.03-10.04.

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ