Polacy śmiali się i płakali – teatr Frankiwski ponownie zdobywa polską publiczność

0
9

Teatr Frankiwski po raz drugi wystąpił w Polsce – po raz drugi zawitał do Gdańska. Jest coraz częściej odwiedzany podczas wycieczek do swoich zagranicznych sąsiadów.

TEATR FRANKIWSKI – SŁÓW KILKA O GRUPIE

Teatr Frankiwski to grupa teatralna pochodząca z ukraińskiego miasta Iwano – Frankiwsk. Osobliwe zezwolenie na teatralną Europę uzyskało „znaki bezwizowe” od lata 2017 roku. W sierpniu neo-opera-horror „Hamlet” i Ivanofrankivtsi dosłownie zakochali się w gościach na Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim. Dlatego w październiku wrócili do nadmorskiego miasta na coroczny festiwal „Ukraiński Tydzień w Gdańsku”.Konsul-Head Konsulat Ukrainy w Gdańsku Zakharchyshyn Leo i jego żona Tatiana Ermak uruchomiła to coroczne ukraińskie wydarzenie kulturalne, inspirowane sukcesem zeszłorocznego spektaklu „Tydzień”, zorganizowanego wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Głównym celem, aby zapewnić najlepsze przykłady nowoczesnego widza jest sztuka ukraińska polskich i zagranicznych turystów do miasta (i zawsze jest dużo!).

Wszystko w celu promowania kultury ukraińskiej i poprawy międzynarodowego wizerunku Ukrainy. Projekt realizowany jest we współpracy z wiodącymi instytucjami artystycznymi i obiektami kultury miasta. W programie tegorocznego festiwalu prezentowano operę Lwowski Narodowy z baletu w jednym akcie „Carmen Suite” i pakietu baletu „Nocy Walpurgii” z opery „Faust”. Występy odbyły się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Fryderyka Chopina, znajdującej się na wyspie, dosłownie na wodzie. W tych murach wystawiono ekspozycje i wystawę fotograficzną Igora Gaydy „Razom.UA”.

 Na tym zdjęciu jest jedna z głównych scen spektakla. Która wyłołuje emocje szokujące u ludzi, bo aktorzy są podjętymi do samej góry teatra.

REAKCJE PUBLICZNOŚCI

Dzieci „Shchedryk” Kijów spełnione renesansu i baroku są w muzyce gdańskiej katedrze kościół św Bartłomieja i Najświętszej Dziewicy. Poetycki koncert „From Me To You” projektu muzycznego rodziny Kijów „Telnyuk Sióstr” odbył się w dawnej hali, tylko ścianę postmodernistycznym budynku Teatru Szekspirowskiego. To gdzie headliner, Franko Teatr Dramatyczny, podsumował ukraińsko, tygodnie ekstrawagancję burleski „Eneidy” na podstawie poematu Johna Kotlyarevsky. Ten program z powodzeniem koncertował w ojczystym kraju. Odwiedził sąsiednie ośrodki regionalne i stolicę. Za granicą, Ivanofrankivtsi już często gości, jednak z „Eneidy” po raz pierwszy. Eksperyment zakończył się powodzeniem. Wypełniony najbardziej ludowymi pieśniami znanymi z dzieciństwa spektakl, w szczególności z Łemku, chwytał publiczność, wśród której było wielu Ukraińców, obficie do łez. Nie mogli się od nich powstrzymać, a ci, którzy nie rozumieli języka wykonania i polskiego mentaliteta spektaklu. W końcu wojna nie pozostawia nikogo obojętnym.

EMOCJONUJĄCA KOŃCÓWKA

Ostatnia część spektaklu, stworzona pod koniec 2014 roku, na tle najbardziej bolesnych wydarzeń operacji antyterrorystycznej, jest pełna bólu wzdłuż korony. Po spokojnym początku zaskoczenie i homeryckiego śmiechu spowodowane jest przekomarzaniami burleski, krytyczne zarówno gatunku i emocji, do finału na scenie teatru, prawie dokumentalnym, który dotyka jej szczerość i inspiruje optymizmem. W rezultacie jest to całkowicie klasyczne połączenie łez i śmiechu, katharsis, wyreżyserowane przez Rostislava Derzhipilsky’ego w każdej z jego produkcji. A co najciekawsze, w „Eneidzie” na scenie w tym samym czasie jest 25 aktorów. W czołowych rolach wszyscy ludzie, honorowi artyści Ukrainy.

   Aktorzy spektaklu Eneida zwracają się piosenką do audytorii . Jest to bardzo szczery moment.

Nawet z wczorajszymi studentami świeża krew w teatrze Frankiwskim. Oprócz masowego odejścia wykonawców, dekorator, projektantka i projektantka kostiumów wyruszyli w podróż nad Morze Bałtyckie, a także autor wizualizacji, która hojnie dopełniała wszystkie akcje. I tylko operator dźwięku musiał wyjść  nie z powodu złego zachowania, ale z powodu nagłej choroby. Pomagali im, co jak wiadomo, jest wszędzie. Wśród nich są uliczni muzycy z Iwano-Frankowska, Pavel Leibyuk. Zapisał dźwięk wykonania na pilocie. A na scenie, między innymi, grał jego brat – Aleksiej Leibyuk.

Teatr Frankiwski odniósł w Polsce duży sukces, wybrzeże Morza Bałtyckiego zaczęło wędrować po myślach: kiedy uczucia są wzajemne, dlaczego nie uczynić ich stałymi uczestnikami lokalnych festiwali? Wszakże teraz jest bardzo interesujące dla publiczności, aby zobaczyć inne spektakle teatralne, które tak dobrze spoczęły na gdańskiej ziemi.

Oficjalna strona teatru: http://ft.org.ua

Inne interesujące teksty znajdziecie tutaj.

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ