Pierwszy kwiat wyhodowany w kosmosie!

0
307
ISS. Zdjęcie dodane przez użytkownika skeeze na pixabay.com

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od dłuższego czasu trwały próby nad wyhodowaniem roślin. Udało się stworzyć pierwszą sałatę – teraz astronauci zajęli się pierwszym kwiatem.

Sprawa żywienia kosmonautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ich codziennych warunkach jest poważnym problemem. Astronauci spędzają w kosmosie nawet parę długich lat, wiec zapasy zabrane z Ziemi nie wystarczą na cały ten okres. Załoga ISS próbuje zmienić ten fakt, dlatego stara się wyhodować rośliny wewnątrz stacji kosmicznej.

Kilka tygodni temu eksperymenty prowadzone przez NASA przyniosły pierwszy sukces. Astronautom udało się wyhodować pierwszą sałatę. Oprócz warzyw zajmowano się i niejadalną rośliną. Opiekę nad tym eksperymentem sprawował astronauta Scott Kelly. Kolejny sukces odnotowany został 16 stycznia tego roku, po tym jak Scottowi udzielono zgody na wyhodowanie kwiatu cynii. Jest to duży, barwny kwiat osadzony na sztywnym pędzie. Gatunek ten zakwita w okresie ok. 3 miesięcy od chwili wysiewu.

Pierwsze okazy wychodziły karłowate i miały nienaturalnie powyginany kształt. Oprócz tego szybko zaczęła je pokrywać pleśń. Powodem tego była zbyt duża wilgoć oraz ograniczony przepływ powietrza. Kelly nie poddawał się, aż w końcu osiągnął sukces. Swoim kwiatem pochwalił się nawet na Twitterze, wstawiając jego zdjęcie z komentarzem: „Pierwszy kwiat, który wyrósł w kosmosie, zadebiutował!”

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ