Opony z drewna – kolejny krok w rozwoju ekologii

0
308

Wciąż słyszymy, że zwykłe produkty codziennego użytku zostają zastąpione nowymi, ekologicznymi, zdrowymi dla nas i dla środowiska. Na całym świecie znane są samochody zasilane prądem lub wodorem, ale to nie wszystko. Teraz czas na opony stworzone z domieszką drewna.

Opona, Drzewo, Stary, Gumowe, Koło, Porośnięte

https://pixabay.com/pl/opona-drzewo-stary-gumowe-ko%C5%82o-332133/

Struktura ogumienia standardowego to przede wszystkim kauczuk naturalny, syntetyczny oraz domieszki wzmacniające. Zamiast tradycyjnej krzemionki skład nowych opon w 12 proc. zostanie zastąpiony mikrokrystaliczną celulozą. W ten sposób naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie pracują nad udoskonaleniem zwykłego ogumienia pojazdów. Największymi zaletami „drewnianych opon” jest poprawienie trwałości i odporności na zniszczenie. Zdaniem naukowców domieszka drewna ma również wpłynąć na obniżenie spalania benzyny, a koszt wyprodukowania takiej opony jest znacznie niższy od produkcji opon tradycyjnych.

Zdaniem profesora Kaichanga Li, który znany jest z prowadzenia programów badawczych na temat ekologicznego kleju i włókien polimerowych na Uniwersytecie w Oregonie, jest to duża zmiana oraz szansa na wprowadzenie innowacji w rynku samochodowym.

Zródło: www.ekologia.pl, woodscience.oregonstate.edu

rekrutacja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ